Radny uważa festiwal reggae za wydarzenie 25-lecia w Toruniu

Radny uważa festiwal reggae za wydarzenie 25-lecia w Toruniu
Grzegorz Giedrys 09.01.2014 , aktualizacja: 09.01.2014 09:06 A A A Drukuj

Czytelnicy nieustannie rozwijają naszą listę ludzi i wydarzeń 25-lecia w Toruniu. Propozycje do naszego plebiscytu można zgłaszać do nas zarówno pocztą elektroniczną, jak i na forum torun.gazeta.pl oraz na Facebooku – na oficjalnym profilu „Gazety Wyborczej” w Toruniu
Użytkownik Lubiczproud z torun.gazeta.pl skupia się na najważniejszych postaciach – na pierwszym miejscu wymienia małżeństwo Karkosików. – Mają dziesiątki firm w Toruniu, niekoniecznie oficjalnie pod swoim nazwiskiem, o czym nie każdy wie – opowiada. – Mamy swojego miliardera, który prężnie u nas inwestuje, a najlepsze jeszcze przed nami.

Jeśli chodzi o miejscowych polityków, forowicz stawia na marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Mówi też o twórcy Radia Maryja. – Dzięki Tadeuszowi Rydzykowi mamy ośrodek lobbingu w Warszawie, który zagwarantował Toruniowi wiele inwestycji, pomijając przedsięwzięcia samego Rydzyka, które dają prace naszym firmom i ściągają do nas dziesiątki tysięcy turystów. Mimo że nie do końca można się z nim zgadzać, to robi dla nas bardzo wiele.

Lubiczproud jako wydarzenia warte uwagi wymienia: powstanie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, budowę A1 i otwarcie nowego mostu przez Wisłę. Internauta Komisarz-123 wypowiada się zaś w zupełnie innym tonie, skarżąc się na upadek najważniejszych przedsiębiorstw i biedę mieszkańców.

Marianna Mucha zaproponowała jako wydarzenie ćwierćwiecza Song of Songs Festival, który przez lata prezentował w Toruniu światowych wykonawców muzyki chrześcijańskiej. – Pojawiali się na nim wyznawcy różnych wyznań, ale nie był to jedyny aspekt różnorodności tego festiwalu – wspomina czytelniczka nieistniejącą już imprezę. – Oprócz wyznania uczestnicy różnili się również typem granej muzyki: od poezji śpiewanej, przez gospel, hip-hop, rock, aż do hard rocka i metalu. Świetna alternatywa dla tzw. religijności toruńskiej, znanej z nietolerancji. Bodajże największe wydarzenie tego typu w Polsce zasługuje na uznanie.

Swoje typy w plebiscycie „Gazety Wyborczej” zgłosił też radny Bartłomiej Jóźwiak. Wśród postaci zasłużonych dla Torunia wymienia marszałka Całbeckiego i Ołenę Bożemską, założycielkę hospicjum Nadzieja. Naszą listę wydarzeń uzupełnił o powstanie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Ta instytucja wzbogaciła Toruń o nową i atrakcyjną płaszczyznę – opowiada rajca. – Połączenie zabawy, nauki i rozrywki dla dzieci i młodzieży w różnym wieku oraz dla całych rodzin wydaje się być znakomitą ofertą dla mieszkańców miasta, regionu oraz turystów odwiedzających Toruń.

Do listy dodał też odbywający się w klubie Od Nowa Afryka Reggae Festival. – Nieprzerwanie od 1991 roku jedna z najstarszych i najlepszych w Polsce imprez muzyki reggae. Co roku ściąga do Torunia ludzi z całego kraju. Dobry poziom i towarzyszący charytatywny cel nadają imprezie wyjątkowy klimat – uzasadnia radny.

Czekamy na propozycje

Do środy 15 stycznia czekamy na wasze propozycje, o jakie najważniejsze wydarzenia i jakich ludzi z minionego 25-lecia w Toruniu powinniśmy uzupełnić listę. Można je nadsyłać – najlepiej z uzasadnieniem – na adres redakcji: ul. Królowej Jadwigi 9, 87-100 Toruń, mailem: redakcja@torun.agora.pl, na naszym profilu na Facebooku. Będziemy też ich szukać w komentarzach pod tekstami w internecie. W piątek 17 stycznia publikujemy ostateczne listy z typami do głosowania. Głosowanie potrwa do 9 lutego. Wyniki ogłosimy: w piątek 14 lutego – TOP 10 wydarzeń; a w sobotę 15 lutego – TOP 10 ludzi. Możemy przedłużyć lub skrócić głosowanie.

Wydarzenia i postaci 25-lecia

Najważniejsi ludzie: Grzegorz Ciechowski, Lucjan Broniewicz, Per Jonsson, Jarosław Józefowicz, Roman Karkosik, Krystyna Meissner i Jadwiga Oleradzka, Janina Ochojska, Tadeusz Rydzyk, prof. Aleksander Wolszczan, Michał Zaleski, Marek Żydowicz.

Najważniejsze wydarzenia: rozbiórka pomnika wdzięczności Armii Czerwonej (1997), wpisanie zespołu staromiejskiego na Listę UNESCO (1997), strzelanina w sądzie (1998), Urząd Marszałkowski w Toruniu (1999), wizyta Jana Pawła II (1999), nauczyciel z koszem na głowie (2003), ptasia grypa (2006), srebro Łukasza Pawłowskiego na igrzyskach w Pekinie (2008), otwarcie Motoareny (2009), otwarcie autostrady A1 (2011), otwarcie mostu gen. Elżbiety Zawackiej (2013).