Toruń to miasto wyjątkowe. Historia miasta, jego wybitnych mieszkańców z Mikołajem Kopernikiem na czele, przepiękna gotycka starówka to spuścizna, z której możemy być i jesteśmy dumni. Współczesny Toruń stoi w obliczu nowych wyzwań. Dzięki środkom z funduszy europejskich zmienia się oblicze naszego miasta. Inwestycje zwiększają poziom życia mieszkańców. Budujemy nowe drogi, most, obiekty sportowe i kulturalne. Nowy most zmienił całkowicie sytuację komunikacyjną w mieście i stworzył nowe możliwości dla rozwoju lewobrzeżnego Torunia!.
Już teraz musimy jednakże myśleć co dalej….. Tak jak kiedyś budując osiedla Rubinkowo i Na Skarpie nie przewidziano ogromnej liczby samochodów jaką obecnie codziennie mieszkańcy tych osiedli parkują pomiędzy swoimi blokami, tak już dziś musimy zastanowić się jakie wyzwania czekają nas w przyszłości. Na szczęście możemy czerpać z doświadczeń innych europejskich miast, które skutecznie poradziły sobie z korkującymi się ulicami rozwijając transport publiczny i stwarzając dobre warunki do komunikacji rowerowej czy zrewitalizowały swoje podupadające dzielnice nadając im zupełnie nowe funkcje.
Fascynuje mnie proces rozwoju i zmian jakim podlegają miejskie organizmy. Z uwagą śledzę rozwiązania stosowane w europejskich i światowych metropoliach. Pragnę aby Toruń dzięki doświadczeniom znajdujących się w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju miast uniknął wielu przyszłych problemów oraz sprawniej rozwiązywał te obecne. Sprawując mandat radnego zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców: nawierzchnią osiedlowych dróg, miejscami parkingowymi, placami zabaw i miejscami w żłobkach i przedszkolach oraz rozwiązaniami w komunikacji miejskiej. Staram się jednak zawsze mieć na uwadze wizję mojego miasta za 10,20 i więcej lat.
Kreatywność – cecha Torunian jest oczywistym kierunkiem rozwoju jakim powinno podążyć nasze miasto. W Toruniu studiują tysiące studentów. Miasto powinno stworzyć system pozyskiwania tych ludzi. Wykształceni absolwenci UMK i innych toruńskich uczelni dysponują ogromnym potencjałem, który musimy umieć wykorzystać. Fundusze unijne zmieniają nie tylko nasze drogi ale także oblicze całego miasta. Gród Kopernika czerpie z tych możliwości pełnymi garściami, jednakże musimy pamiętać że ten strumień pieniędzy kiedyś się dla nas skończy. W kolejce czekają już miasta i samorządy z nowych krajów UE. Działajmy! Toruń musi aktywnie walczyć o inwestorów, którzy stworzą nowe dobre miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników oraz zapewnią w przyszłości wpływy do budżetu z tytułu płaconych podatków. Już teraz myślmy o przyszłości….

Praca i gospodarka
Podstawą dobrobytu Torunian jest praca. Rolą miasta jest stworzyć dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości i powstawania dobrze płatnych miejsc pracy. Musimy utworzyć wyznaczone miejsca dobrze przygotowane na intensywne inwestycje nowych firm i przedsiębiorstw. Zabiegam o aktywną rolę miasta w tworzeniu infrastruktury pozwalającej przyciągać do Torunia nowe inwestycje dużych firm, które z kolei poprzez swoje zamówienia pozwalają rozwijać się małym i średnim przedsiębiorcom. Oprócz inwestycji przemysłowych potrzebujemy także własnego centrum biurowego oferującego powierzchnie biurowe klasy A dla światowych gigantów poszukujących wykwalifikowanych pracowników do obsługi swoich procesów biznesowych. Potencjał absolwentów toruńskich uczelni musimy zagospodarowywać na miejscu przyciągając firmy, które w naszym mieście stworzą dla nich dobre miejsca pracy.
Rozwój turystyki kongresowej pozwoli nam wykorzystywać istniejącą infrastrukturę, obiekty kulturalne i bazę hotelową także poza głównym sezonem turystycznym. Duży i wciąż niedostatecznie wykorzystany potencjał istnieje w Wiśle. Miasto musi stworzyć program jej gospodarczego i turystycznego wykorzystania zapewniający nam korzyści gospodarcze przy poszanowaniu przyrody i krajobrazu. Rozwój turystyki i żeglugi po rzece Wiśle przy utworzeniu odpowiedniej bazy i infrastruktury portowej będzie kolejnym stymulatorem rozwoju miasta.

Infrastruktura dla Mieszkańców
Na początku każdej miejskiej inwestycji musi stać człowiek i jego potrzeby. Realizowane zadania muszą możliwie najlepiej odpowiadać na zapotrzebowanie różnych grup społecznych: rodzin z dziećmi, seniorów, osób niepełnosprawnych i młodzieży.
Rozwiązania w zakresie transportu i sposobów komunikacji powinny uwzględniać potrzeby wszystkich grup mieszkańców. Inwestycje małe i duże muszą możliwie najlepiej rozwiązywać istniejące problemy. Aby poprawić ich efektywność miasto musi prowadzić aktywny i prawdziwy dialog z mieszkańcami i użytkownikami dróg, komunikacji miejskiej, pieszymi, rowerzystami, kierowcami, rodzicami, seniorami, niepełnosprawnymi, rodzicami i z wszystkimi możliwymi grupami społecznymi, na co dzień korzystającymi z miejskiej infrastruktury. Możliwość szybkiego, wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się jest kluczowa dla komfortu życia w danym mieście. Dlatego właśnie należy prowadzić szerokie konsultacje społeczne pozwalające na wprowadzanie optymalnych rozwiązań. Kształtowanie przestrzeni wraz z nasadzeniami zieleni pozwalają na wyciszanie głośnych arterii komunikacyjnych. Zielone torowiska, wygodne miejsca pozwalające bezpiecznie odprowadzić dzieci do żłobka czy przedszkola, bezpieczne przystanki, odseparowane drogi rowerowe, publiczne placyki i skwery zieleni na co dzień decydują o komforcie funkcjonowania w mieście.
Dzięki poznaniu potrzeb różnych grup mieszkańców możemy unikać kolizji interesów realizując miejskie inwestycje infrastrukturalne. Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania pozwolą nam na odbiór i wykorzystanie nadmiaru wód opadowych, nawadnianie miejskich parków i dostarczanie czystej energii do toruńskich szkół, wymianę miejskich autobusów na elektryczne i poprawę jakości naszego powietrza.
Rozbudowa komunikacji tramwajowej, infrastruktury rowerowej, skomunikowanie ze sobą wszystkich toruńskich osiedli pozwolą na rozwój wszystkich części miasta i stworzą lepsze możliwości pracy, edukacji, korzystania z opieki zdrowotnej czy oferty kulturalnej dla mieszkańców Torunia.
Nowe miejskie inwestycje oraz wsparcie poprzez mądrą politykę podatkową pozwolą na zwiększenie ilości podziemnych miejsc parkingowych pozwalając na zagospodarowywanie dostępnej przestrzeni na nowe place zabaw, miejsca sportu i rekreacji czy małe tereny zielone.
Udostępnienie mostu kolejowego dla pieszych i rowerzystów ułatwi komunikację z centrum mieszkańcom Rudaka i całego lewobrzeża. Pozwoli także na utworzenie pętli pieszo-rowerowej obejmującej Bulwar Filadelfijski, most drogowy im. Józefa Piłsudskiego, Kępę Bazarową oraz właśnie most kolejowy im. Edmunda Malinowskiego. Dzięki temu powstanie atrakcyjna przestrzeń nad Wisłą, w bezpośrednim sąsiedztwie starówki będąca świetnym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Pozwoli ona także na dalszy rozwój gospodarki opartej na turystyce.
Konieczne jest także dokończenie toruńskiego układu drogowego i wybudowanie brakującego odcinka trasy średnicowej oraz trasy wschodniej, ale także pełna realizacja programu Budowy Dróg Lokalnych dzięki, któremu wszystkie toruńskie ulice osiedlowe zyskają nawierzchnię i infrastrukturę towarzyszącą na miarę XXI wieku.

Kulturalny Toruń
Kultura w pozytywny sposób wpływa na jakość naszego codziennego życia. Rozwija nas i inspiruje. Dzięki niej podejmujemy nowe działania i inicjatywy. Mieszkańcy naszego miasta chętnie uczestniczą, ale także współtworzą toruńską kulturę. Jest ona także ważnym elementem naszej gospodarki. W wydarzeniach kulturalnych uczestniczą nie tylko Torunianie ale także liczni turyści odwiedzjący nasze miasto. Zadaniem miasta jest zapewnienie możliwie najszerszego dostępu do kultury. Kluczowe jest stworzenie różnorodnej i szerokiej oferty dostępnej dla wszystkich mieszkańców. Wydarzenia kulturalne powinny odbywać się nie tylko w największych obiektach, ale także blisko mieszkańców – na wszystkich toruńskich osiedlach. Domy Kultury powinny być odpowiednio wyposażone i posiadać sprzęt oraz możliwości finansowe organizowania dużej ilości imprez na wysokim poziomie. Ich oferta powinna być skierowana zarówno do dzieci, młodzieży i dorosłych. Osiedlowe biblioteki powinny rozwijać się jako miejsca debaty publicznej, dostępu do cyfrowych treści i miejsce spotkań mieszkańców.
Przygoda z kulturą powinna rozpoczynać się od najmłodszych lat, a uczniowie toruńskich szkół powinni w ramach zajęć szkolnych mieć dostęp i możliwość uczestniczenia w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych odbywających się w naszym mieście. Dzięki temu zyskamy nowych wykształconych odbiorców kultury i zapewne nowych jej twórców.
Nowoczesne instytucje kultury kreujące ciekawe i wartościowe wydarzenia powinny być wspierane poprzez organizacje pozarządowe działające na podstawie przejrzystych reguł i otwartych konkursów na realizację działań kulturalnych. System stypendiów kulturalnych dla naszych toruńskich twórców musi w możliwie szerokim stopniu wspierać ich na początku ich twórczości i pozwolić im rozwinąć skrzydła. Warto wykorzystać ich umiejętności także do promowania Torunia i jego najcenniejszych zabytków oraz spuścizny kulturalnej i historycznej.

Przyszłość w Edukacji
Dzięki rozmaitym programom i środkom zewnętrznym przez ostatnie lata zmodernizowaliśmy nasze szkoły. Czas odpowiednio je wyposażyć oraz wypełnić treścią najwyższej jakości zapewniając nauczanie na najwyższym poziomie. Podniesienie poziomu edukacji musi odbywać się na wielu płaszczyznach: zmniejszenie ilości uczniów w klasach, wykorzystywanie nowoczesnych metod i narzędzi nauczania oraz kreatywna praca rozwijająca talenty poszczególnych uczniów. Potrzebujemy innowacyjnych projektów wychodzących poza klasyczne kanony edukacji. Nie stać nas na oszczędzanie na edukacji będącej kluczem do dobrej przyszłości naszych dzieci, naszego miasta i nas samych. Wartościowe zajęcia pozaszkolne powinny być dotowane i dostępne dla wszystkich rodzin. Szkoły powinny ściśle współpracować z doradcami zawodowymi i przedstawicielami biznesu sygnalizującymi jakich kompetencji poszukują u swoich przyszłych pracowników. Zajęcia z przedsiębiorczości, ekologii, aktywności obywatelskiej z pewnością sprawią, że dzisiejsi uczniowie w przyszłości zdecydowanie częściej będą zmieniali nasze miasto na lepsze.
Rodzice i szkoły powinni mieć możliwość decydowania na jakie zajęcia pozalekcyjne chcieliby przeznaczyć środki przekazywane przez miasto. Dodatkowa nauka języka, informatyka, grafika komputerowa czy zajęcia plastyczne albo sportowe. Każdy z uczniów jest inny i powinien mieć możliwość wyboru z bogatej dodatkowej oferty edukacyjnej. Dzięki temu lepiej będą oni rozwijali swoje talenty i umiejętności, które zadecydują o ich późniejszych sukcesach zawodowych, sportowych i społecznych.
Świetlice szkolne powinny stać się miejscami z bogatą ofertą dla uczniów spędzających tam czas. Niezbędne są inwestycje w ich wyposażenie oraz zwiększenie nakładów na nauczycieli prowadzących tam dodatkowe zajęcia. Wzbogacenie ich o instrumenty poznawania nowych technologii uczyni te miejsca atrakcyjnymi i pozwoli na tworzenie własnych innowacyjnych projektów przez samych uczniów. W połączeniu z zajęciami z przedsiębiorczości rozwinie to umiejętności i kwalifikacje przyszłych inżynierów, naukowców, badaczy, lekarzy czy przedsiębiorców.
W edukacji najważniejsi są ludzie. Dlatego należy stworzyć system wspierający finansowo najlepszych zaangażowanych nauczycieli inspirujących swoich uczniów i poświęcających im swój czas także poza standardowym wymiarem zajęć szkolnych. Sami uczniowie powinni także mieć możliwość wsparcia przy rozwijaniu swoich talentów w ramach toruńskiego sytemu stypendialnego.

Miasto przyjazne mieszkańcom
Aktywny udział mieszkańców w rozmowie o mieście i istniejących problemach pozwala na wprowadzanie przyjaznych i skutecznych rozwiązań. Moim celem jest tworzenie miasta przyjaznego, nowoczesnego, gwarantującego wysoki komfort życia. Jakość powietrza, bezpieczne i wygodne drogi, zapewniająca komfortowe połączenia i tania komunikacja publiczna, sieć bezpiecznych dróg rowerowych, dostępne żłobki i przedszkola zapewniające dzieciom dobre warunki rozwoju, bogate w zbiory i nowoczesne biblioteki, tętniące życiem domu kultury i przychodnie medyczne na wysokim poziomie i blisko mieszkańców… Takie elementy decydują o komforcie naszego codziennego funkcjonowania.
Miasto musi stworzyć programy skierowane do rodzin, seniorów i młodzieży. Kluczową kwestią jest stworzenie dobrych warunków i możliwości pobytu wszystkich dzieci w przedszkolach. Pracujący rodzice rozwijają Toruń i muszą mieć możliwość pozostawienia swoich dzieci w miejskich żłobkach i przedszkolach zapewniających im najwyższą jakość opieki. Dostęp do bezpłatnych szczepień dla dzieci i opieki medycznej przez całą dobę powinien stać się toruńskim standardem. Rozwój przestrzeni publicznej z placami zabaw, zielenią, ławeczkami, czystymi toaletami i miejscami do przewijania niemowląt podniosą codzienny komfort życia i zmienią oblicze naszego miasta.
Włączenie seniorów w życie miejskie jest bardzo istotne. Moim celem jest stworzenie bogatej Karty Seniora obejmującej kompleksową ofertę i umożliwiającą seniorom wygodny oraz tani udział w toruńskim życiu kulturalnym, sportowym, naukowym i społecznym. Będę pracował na rzecz stworzenia specjalnej oferty dla tej grupy. Bardzo ważne jest zapewnienie opieki zdrowotnej od bliskiej osiedlowej przychodni zdrowia do specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. Dodatkowo seniorzy powinni być objęci wspieranym przez miasto systemem opieki długoterminowej świadczonej w jednostkach zdrowia ale także w domu. Dostępność i jakoś służby zdrowia w mieście powinna być naszym priorytetem.
Atrakcyjna przestrzeń determinuje często nasz sposób zachowania i życia. Stwórzmy najlepszą sieć tras rowerowych i miejsc spotkań dla młodzieży, w których będą mogli rozwijać swoją kreatywność, spędzając wspólnie czas i realizując swoje pasje. Dla realizacji nowych projektów skierowanych do młodzieży musimy wesprzeć się organizacjami pozarządowymi i przygotować przejrzysty system konkursowy na realizację przez nie tego typu zadań. Dzięki temu wykorzystamy ich potencjał i zaangażujemy samą młodzież w realizowanie ciekawych projektów.

Inteligentne Miasto – Toruń nowych możliwości
Toruń nowych możliwości to miasto przyjazne swoim mieszkańcom, pełne nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, w którym każdy jest ważny. Miasto zbudowane z wielu elementów zapewniających komfort mieszkania, komunikowania się, dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej, dbające o najsłabszych i wykorzystujące potencjał swoich kreatywnych mieszkańców. Miasto, w którym można pracować, zarabiać i żyć korzystając z bogatej oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej to miasto słuchające swoich mieszkańców i stosujące inteligentne sposoby rozwiązywania problemów.
Żyjemy w Świecie przepływu informacji. Wierzę że dostęp do nich jest kluczem do naszego sukcesu. Wybieranie najlepszych światowych rozwiązań i skuteczne ich wdrażanie przy współpracy z mieszkańcami i uwzględnieniu naszych toruńskich uwarunkowań pozwoli nam na dynamiczny rozwój i zdecydowaną poprawę komfortu naszego życia w każdym aspekcie.
Kontakt z radnym
tel: 603 161 537
jozwiak.bartlomiej@gmail.com
Znajdź mnie na facebooku
Osiedla
Toruń nowych możliwości
Polecam
