Edinburgh Fringe 2010

Po raz pierwszy udało mi się zobaczyć słynny edynburski Fringe. Ogromna impreza – przez miesiąc całe miasto żyje dla Festiwalu i co ważniejsze „z festiwalu”. Co roku Fringe i towarzyszące imprezy przyciągają do Edynburga coraz więcej turystów z całego świata. W tym roku padła rekordowa liczba 2 milionów sprzedanych biletów na wydarzenia w ramach Fringu!!!!

Jaki wniosek nasunął mi się po pobycie w Edynburgu? Aby skutecznie promować miasto i zwiększać dochody z turystyki należy tworzyć rzeczy DUŻE albo jeszcze lepiej WIELKIE lub OGROMNE. Nie ma sesnu natomiast kreowanie na siłę kilkunastu lub kilkudziesięciu imprez na średnim -przyzwoitym poziomie, których oddźwięk i siła przyciągania będzie żadna. Po prostu  szkoda na to pieniędzy.

Dla sceptyków  twierdzących że nie stać nas na tak duże przedsięwzięcia dodam, że edynburski festiwal powołano do życia na  krótko po zakończeniu II Wojny Światowej – w 1947 roku, w czasach z pewnością również trudnych.

Przez lata będący alternatywą dla oficjalnych imprez Fringe stawał się coraz popularniejszy, by wreszcie przerosnąć wszelkie inne imprezy festiwalu. Dzisiaj na Fringe Szkoci sprzedają 2 miliony biletów!!!! Oczywiście jest to tylko % wydawanych przez turystów pieniędzy w Edynburgu.

Zarządzając toruńską kulturą uczmy się od najlepszych.