19.06.2018 17:46

Toruń nowych możliwości

Toruń to miasto wyjątkowe. Historia miasta, jego wybitnych mieszkańców z Mikołajem Kopernikiem na czele, przepiękna gotycka starówka to spuścizna, z której możemy być i jesteśmy dumni.

Wspólczesny Toruń stoi w obliczu nowych wyzwań. Dzięki środkom z funduszy europejskich zmienia się oblicze naszego miasta. Inwestycje zwiększają poziom życia mieszkańców. Budujemy nowe drogi, obiekty sportowe oraz gmachy służące kulturze. Zrealizowana została najważniejsza i wyczkiwana od lat inwestcja - budowa drugiego mostu drogowego przez Wisłę. Nowy most zmienił całkowicie sytuację komunikacyjną w mieście i stworzył nowe możliwości dla rozwoju lewobrzeżnego Torunia!.

Już teraz musimy jednakże myśleć co dalej….. Tak jak kiedyś budując osiedla Rubinkowo i Na Skarpie nie przewidziano ogromnej liczby samochodów jaką obecnie codziennie mieszkańcy tych osiedli parkują pomiędzy swoimi blokami tak już dziś musimy zastanowić się jakie wyzwania czekają nas w przyszłości.  Na szczęście możemy czerpać z doświadczeń innych europejskich miast, które skutecznie poradziły sobie z korkujacymi się ulicami rozwijając transport publiczny i stwarzając dobre warunki do komunikacji rowerowej czy zrewitalizowały swoje podupadające  dzielnice nadając im zupełnie nowe funkcje.

Fascynuje mnie proces rozwoju i zmian jakim podlegają miejskie organizmy. Z uwagą ślędzę rozwiązania stosowane w europejskich metropoliach. Pragnę aby Toruń dzięki doświadczeniom znajdujących się w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju miast  uniknął wielu przyszłych problemów oraz sprawniej rozwiązywał te obecne. Sprawując mandat radnego zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców: nawierzchnią osiedlowych dróg, miejscami parkingowymi czy rozwiązaniami w komunikacji miejskiej. Staram się jednak zawsze mieć na uwadze wizję mojego miasta za 10,20 i więcej lat.

Kreatywność – cecha ludzi młodych jest oczywistym kierunkiem rozwoju jakim powinno podążyć nasze miasto. W Toruniu studiuje ponad 30 tys. studentów. Miasto powinno stworzyć system pozyskiwania tych ludzi. Wykształceni absolwenci UMK i innych toruńskich uczelni dysponują ogromnym potencjałem, ktory musimy umieć wykorzystać.

Fundusze unijne zmieniają nie tylko nasze drogi  ale także oblicze całego miasta. Gród Kopernika czerpie z tych możliwości pełnymi garściami, jednakże musimy pamiętać że ten strumień pieniędzy kiedyś się dla nas skończy. W kolejce czekają już miasta i samorządy z nowych krajów UE.

Działajmy! Toruń musi aktywnie walczyc o inwestorów, którzy stworzą nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników oraz zapewnią w przyszłości wpływy do budżetu z tytułu płaconych podatków. Już teraz myślmy o przyszłości….